Hogyan befolyásolhatod sejtszintű életkorodat?
Az epigenetika tudománya
Mindannyian hosszú életre vágyunk, fiatalabbnak szeretnénk látszani és fiatalosan is érzeni magunkat, azonban a sejtöregedés természetes folyamat és értékeljük éveink számát, mert az öregedés kiváltság és ajándék, nem adatik meg mindenkinek.
40 éves kor felett már nem elég a jó genetika, tudatossá kell válnunk abban, hogy hogyan maradhatunk egészségesek és erősek az elkövetkezendő évtizedekben.
Fogd fel ezt egy kihívásként és készülj fel rá tudatosan!
A testünk sejtszintű működésére irányuló kutatások igazolják, hogy a jó ételek, izmaink fejlesztése, a pihenés, az alvás, a meditáció, a nevetés, a társas kapcsolatok, a tanulás, az élet élvezete sejtszinten erőssé és egészségessé tesz bennünket.
Az öregedési folyamatok gyorsaságát saját életmódunk határozza meg!
Bár vannak életkorhoz kötött változások, valódi életkorunkat nem az éveink száma (kronológiai életkor), hanem sejtjeink valódi állapota (biológiai, sejtszintű életkor) mutatja meg.
A szüleinktől örökölt, DNS-ünkbe kódolt géntérkép (genotípus) alapvetően egy tervrajz, ami alapján a természet megalkotott bennünket. Míg a genotípus stabil, addig a fenotípus dinamikusan változó. Az öröklés és a környezeti hatások együtt létrehozzák létre a fenotípust, ami a gének és a környezet megnyilvánulása külsőnkben és egészségi állapotunkban. A fenotípusunk határozza meg egészségi állapotunkat és az öregkori betegségek kialakulásának valószínűségét.
A genetika mellett a saját döntéseinknek, környezetünknek, lakóhelyünknek, választott életmódunknak, személyiségünk fejlődőképességének is ugyanolyan erőteljes hatása van arra, hogy milyen állapotban és mennyi ideig élünk.
„A mi feladatunk nem az, hogy megjósoljuk a jövőt, hanem az, hogy felkészüljünk rá.”
Periklész
Az epigenetika tudománya igazolta, hogy életmódunk képes megváltoztatni génjeink kifejeződését. Ez azt jelenti, hogy egyes gének aktiválódását, amelyek betegségre való genetikai hajlamot hordoznak, egészséges táplálkozással, megfelelő mozgással és alacsony stressz szinttel kikapcsolhatjuk.
Ugyanakkor ennek az ellenkezője is igaz, dohányzással, egészségtelen táplálkozással, mozgásszegény életmóddal bekapcsolhatjuk ezeket a géneket és valóban megjelennek azok a betegségek, amikre genetikailag hajlamosabbak vagyunk.
Életmódunk hatással van génjeinkre. Ahogy a szüleinktől kapott DNS – t befolyásolja saját élemódunk, de a nagyszüleik, dédszüleik és ükszüleik életmódja is kódolva van benne. Az életmód miatt megváltozott géneket pedig tovább adjuk gyermekeinknek.
Tápláló ételek fogyasztásával, rendszeres testmozgással és elegendő pihenéssel nagyon sokat tehetünk az egészséges öregedésért, azért, hogy meddig és milyen minőségben élünk.
Nem elég a három alappillérből csupán egyet teljesíteni, ahogy a háromból kettő sem fogja elérni a kívánt hatást. Minél többet juttatunk magunknak ezekből a létfontosságú, de gyakran figyelmen kívül hagyott vagy alábecsült ajándékokból, annál többet kapunk a vágyott fizikai erőből, az egészséges sejtekből, az életerőből és energiából, amik meghatározzák életünk minőségét.
BLOG BEJEGYZÉSEK
A fiatalság megőrzése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek